Wiadomości z Chorzowa

Szlifierki oscylacyjne oraz mimośrodowe to niezastąpione elektronarzędzia do prac stolarsk

  • Dodano: 2024-04-19 22:00

Prace stolarskie wymagają regularnego obrabiania dużych ilości materiałów – głownie litego drewna. W szczególności dotyczy to profilowania desek, usuwania z nich zadziorów, a także korygowania naturalnych krzywizn materiału. Do realizacji tych zadań najlepiej jest posłużyć się nowoczesnymi szlifierkami oscylacyjnymi oraz mimośrodowymi. Czym różnią się od siebie te urządzenia? Jakie efekty można osiągnąć, korzystając z nich? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć na temat tych elektronarzędzi!

Co to jest szlifierka oscylacyjna?

Szlifierka oscylacyjna jest specjalistycznym rodzajem szlifierek ręcznych. Używa się jej głównie podczas prowadzenia prac wykończeniowych na różnych powierzchniach – głównie drewnie, chociaż sprzęt ten może być też używany do obróbki stali konstrukcyjnej, aluminium oraz innych stopów metali, a także tworzyw sztucznych. Urządzenie to pozwoli szybko i niemal całkowicie bezwysiłkowo szlifować powierzchnie materiałów budowlanych, profilować je oraz usuwać z nich wszelkie zadziory. Sercem każdej szlifierki oscylacyjnej jest wydajny silnik elektryczny. Został on zamknięty w niewielkich rozmiarów obudowie wyprofilowanej w taki sposób, by doskonale leżeć w ludzkiej dłoni. Ułatwia to precyzyjne prowadzenie elektronarzędzia, umożliwiając tym samym uzyskanie świetnych rezultatów. Silnik szlifierki oscylacyjnej przekazuje całą swoją moc na stopę szlifierską w kształcie prostokąta, kwadratu lub zaoblonego trapezu przypominającego swoim wyglądem spód żelazka. Jej spodnia powierzchnia jest pokryta rzepem, do którego przytwierdza się specjalne papiery ścierne o różnej gradacji. Stopa szlifierska jest wprawiana w ruch oscylacyjny, czyli drobne drgania na boki. Umożliwia to sprawne, równomierne zdzieranie niewielkich drobinek materiału, tym samym pozwalając na niezwykle efektywną obróbkę praktycznie każdego materiału budowlanego. Co więcej, konstrukcja oraz zasada działania szlifierki oscylacyjnej praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko pozostawienia głębokich rys lub zagłębień w obrabianym materiale, co jest częstym problemem przy użyciu innych typów szlifierek, takich jak popularne „kątówki”. Szlifierki oscylacyjne są szczególnie cenione za swoją wszechstronność oraz łatwość użycia. Mogą być stosowane do szlifowania dużych płaszczyzn, takich jak blaty stołów, skrzydła drzwi czy dekoracyjne elementy meblowe. Świetnie sprawdzą się też do wstępnej obróbki desek drewnianych, umożliwiając szybkie usunięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych zadziorów, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni drewna. Kolejną ogromną zaletą zapewnianą przez dobrej klasy szlifierki oscylacyjne jest możliwość regulacji prędkości. Pozwala to na optymalne dopasowanie charakterystyki pracy elektronarzędzia do rodzaju obrabianego materiału z jednoczesnym uwzględnieniem pożądanego wyglądu wykańczanej powierzchni. Standardem są też zintegrowane przyłącza do odkurzaczy przemysłowych, przy pomocy których można sprawnie usuwać powstające podczas szlifowania pyły. W efekcie możliwa staje się niemal całkowicie bezpyłowa praca, pozytywnie wpływająca na kondycję górnych dróg oddechowych.

Szlifierka mimośrodowa – czym różni się od oscylacyjnej?

Szlifierka mimośrodowa, to kolejne niezwykle przydatne elektronarzędzie do prac stolarskich, które również wykorzystuje pokryte warstwą rzepu papiery ścierne. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to dokonuje obróbki materiału poprzez ruch mimośrodowy. Jest to nic innego jak jednoczesne obracanie talerza ściernego, a także wprawianie go w ruch boczny. W efekcie materiał jest obrabiany niezwykle równomiernie, co pozwala uzyskać niemal idealnie gładką powierzchnię roboczą. Tak więc główną różnicą pomiędzy szlifierką mimośrodową a omówionym wcześniej wariantem oscylacyjnym jest sposób, w jaki porusza się papier ścierny. Sprzęty oscylacyjne wykonują niewielkie ruchy wahadłowe o częstotliwości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę. Z kolei szlifierka mimośrodowa prowadzi papier ścierny w znacznie bardziej złożony sposób – jej talerz szlifierski obraca się dookoła własnej osi, jednocześnie poruszając się po orbicie w przód, tył oraz w prawo i lewo (mimośrodowo). Sprawia to, że szlifierka mimośrodowa zapewnia skuteczniejsze usuwanie większych ilości materiału, co czyni je idealnym narzędziem do prac wymagających intensywnego szlifowania. Może być to przygotowanie powierzchni do lakierowania czy usuwanie starych warstw farby lub lakieru. Szlifierki mimośrodowe są też niezwykle często wybierane do obróbki drewna oraz do szlifowania zakrzywionych i profilowanych powierzchni. Ich unikalny ruch umożliwia wygładzenie materiału praktycznie bez ryzyka pojawienia się na nim nieestetycznych rowków lub nierówności.

Do czego przydadzą się szlifierki oscylacyjne oraz mimośrodowe?

Mnogość dostępnych gradacji oraz rodzajów papierów ściernych, w połączeniu z możliwością szybkiej i zarazem niezwykle precyzyjnej obróbki wielu materiałów czynią ze szlifierek oscylacyjnych oraz mimośrodowych niezwykle uniwersalne elektronarzędzia. Dlatego też oba rodzaje tych sprzętów bez cienia wątpliwości powinny się znaleźć w arsenale każdego zapalonego majsterkowicza oraz stolarza. Szlifierki oscylacyjne są szczególnie przydatne podczas delikatnych prac wykończeniowych. Ich delikatny ruch oscylacyjny sprawia, że są idealne do takich zadań, jak m.in.: · wygładzanie powierzchni drewna oraz usuwanie z nich drobnych nierówności; · przygotowywanie podłoży drewnianych oraz stalowych pod malowanie lub lakierowanie; · zwiększanie przyczepności pomiędzy poszczególnymi warstwami lakierniczymi; · usuwanie drewnianych zadziorów oraz skrawków ostrych metali; Oprócz tego, szlifierki oscylacyjne o stopie przypominającej kształtem żelazko, idealnie nadają się do estetycznego wykańczania wszelkich załamań. Przy ich pomocy można szybko oszlifować nawet kwadratowe narożniki. Z kolei szlifierki mimośrodowe przydadzą się w pracach wymagających szlifowania materiałów o większej powierzchni roboczej. Są wprost nieocenionymi sprzętami podczas usuwania starych warstw farby oraz powłok lakierniczych. Można nimi także skutecznie profilować deski oraz materiały drewniane – w szczególności blaty wykonane z naturalnego surowca.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.